Choroby skóry.
Skóra jest największym narządem naszego ciała, tworzy zewnętrzną powłokę ochraniającą organizm przed działaniem szkodliwych czynników zewnętrznych. Zapobiega przedostawaniu się drobnoustrojów do wnetrza organizmu i powodowanym przez nie uszkodzeniom narządów wewnętrznych. Odgrywa istotną rolę w utrzymaniu prawidłowego funkcjonowania układu odpornościowego (immunologicznego).
Skóra, dzięki zawartym w niej gruczołom potowym, reguluje temperaturę ciała. Gdy organizm się przegrzewa, gruczoły potowe oddają wilgoć, której odparowywanie powoduje schłodzenie ciała. Razem z układem nerwowym jest odpowiedzialna za zmysł dotyku. Dzięki wykorzystaniu zakończeń nerwowych wrażliwych na ucisk, ból, gorąco i zimno ostrzega organizm o potencjalnych zagrożeniach.
Należy regularnie kontrolować stan skóry u dermatologa.
Rogowacenie słoneczne.
Dla wielu osób światło słoneczne stanowi źródło dobrego samopoczucia. Zapewnia ciepło, witaminę D i uwalnianie hormonów poprawiających nastrój, takich jak serotonina. Wielu ludzi nie zdaje sobie jednak w pełni sprawy z ryzyka rozwoju raka skóry. Jest to najczęstszy nowotwór u osób z jasną karnacją skóry (w populacji kaukaskiej). Każdego roku rozpoznaje się go u około 240 tys. osób. Liczba ta gwałtownie rośnie. W związku ze zmniejszającą się grubością warstwy ozonowej ekspozycja na promieniowanie słoneczne staje się coraz większym zagrożeniem dla zdrowia ludzi.
Co to jest rogowacenie słoneczne? [+info]

Samokontrola.
- Obejrzyj swoje ciało w lustrze, z przodu i z tyłu, a następnie z uniesionymi rękami.
- Zegnij ręce w łokciach. Przyjrzyj się dokładnie swoim przedramionom, tylnej części ramion i dłoniom. Nie zapomnij także o obejrzeniu paznokci.
- Obejrzyj tylną powierzchnię nóg oraz stopy, w tym podeszwy stóp i obszary między palcami.
- Przy użyciu małego lusterka zbadaj skórę na karku i owłosioną skórę głowy, nie zapominając o obszarze za uszami.
- Na koniec przy użyciu małego lusterka obejrzyj plecy i pośladki .
Prawidłowa ochrona skóry przed słońcem.
Sprawdź swój rodzaj skóry.
10 wskazówek dotyczących ochrony przed słońcem.
- Unikaj ekspozycji na słońce w godzinach od 11:00 do 15:00.
- Regularnie nakładaj na skórę kosmetyki z filtrami przeciwsłonecznymi.
- Powinny to być produkty ze wskaźnikiem SPF > 30, co zapewnia ochronę przed promieniowaniem UVB i UVA.
- Nakładaj na skórę kosmetyki z filtrem ochronnym 20–30 minut przed wyjściem na słońce.
- Rozważ chodzenie w ubraniach osłaniających skórę.
- Noś kapelusz lub czapkę.
- Chroń oczy okularami przeciwsłonecznymi.
- Pij dużo wody, aby nie dopuścić do odwodnienia organizmu.
- Unikaj źródeł promieniowania imitującego światło słoneczne (łóżek opalających/solariów).
- Zaplanuj coroczne badanie skóry u dermatologa.
Bardziej szczegółowe informacje można znaleźć na stronie internetowej Europejskiej Fundacji Walki z Rakiem Skóry (European Skin Cancer Foundation)
Łuszczyca. [+info]
Z objawami łuszczycy musi nauczyć się żyć prawie trzy procent populacji światowej – najczęściej dotyka ona mężczyzn i kobiety, ale występuje również u dzieci, a nawet u noworodków. Wiele osób musi tolerować ciągły ból powodowany przez pękanie skóry i krwawienia z pękających zmian. U niektórych osób występują zmiany pod postacią zapalenia stawów.
Jednak duża część społeczeństwa na całym świecie uważa łuszczycę za chorobę banalną, która nie zasługuje na większe zainteresowanie czy współczucie. Niektórzy ludzie ciągle utożsamiają ją z brakiem higieny lub dbania o siebie i stronią od osób naznaczonych piętnem tego schorzenia. Z kolei wielu chorych na łuszczycę izoluje się od innych, ponieważ wstydzi się jej szpecących objawów.
Co to jest łuszczyca?
- Najczęsciej występującą postacią jest łuszczyca plackowata. Charakteryzuje się występowaniem zaczerwienionych zmian skórnych pokrytych srebrzystobiałymi łuskami.
- Dość często występuje również łuszczyca kropelkowata, która charakteryzuje się obecnością drobnych, punkcikowatych, czerwonych ognisk pokrytych srebrnobiałą łuską.
- W łuszczycy krostkowej występują liczne drobne wykwity krostkowe lub drobne pęcherzyki wypełnione niezakaźnym płynem, ponadto obserwuje się znacznie nasilone złuszczanie skóry. Zmiany łuszczycowe mogą się pojawić w każdym miejscu na ciele, jednak najczęściej rozwijają się na dłoniach i podeszwach stóp.
- Łuszczyca odwrócona charakteryzuje się obecnością intensywnie czerwonych ognisk z obecnością nielicznych łusek lub bez ich obecności. Ogniska te pojawiają się najczęściej w fałdach skórnych, np. pod pachami, w pachwinach i pod piersiami.
- Erytrodermia łuszczycowa to rzadko występująca postać choroby, której może towarzyszyć znacznie nasilony ból, gorączka, dreszcze. Typowe objawy obejmują uopgólnione zaczerwienienie i obrzęk skóry oraz intensywne złuszczanie jej obumarłych warstw.
- U około 30–50 procent chorych na łuszczycę rozwija się również łuszczycowe zapalenie stawów, które powoduje ból, sztywność i obrzęk w obrębie zajętych stawów i wokół nich. Ten rodzaj zapalenia stawów najczęściej obejmuje stawy rąk, stóp, nadgarstków, kostek u nóg i dolnej części kręgosłupa.

Po czym mogę poznać, że choruję na łuszczycę?

Jakie są możliwości leczenia łuszczycy?

Wyprysk. [+info]
Wyprysk jest chorobą, z którą pacjenci i ich rodziny często borykają się przez całe życie. Łacińskie określenie wyprysku („eczema"), pochodzi od greckiego słowa, którego odpowiednikiem w języku polskim jest czasownik „kipieć", co dobrze opisuje zaczerwienione, zmienione zapalnie, swędzące wykwity skórne, które pojawiają się w okresach zaostrzenia choroby. Zmiany skórne mogą mieć charakter łagodny, umiarkowany lub ciężki.
Co to jest wyprysk?
Rodzaje wyprysku.
- atopowe zapalenie skóry – najczęstszy. przewlekły (długotrwały) rodzaj wyprysku;
- kontaktowe zapalenie skóry – reakcja zapalna, która może wystąpić po kontakcie skóry z niektórymi substancjami - alergenami;
- wyprysk potnicowy – charakteryzuje się powstawaniem pęcherzy na dłociach i stopach (podeszwach); występuje dwa razy częściej u kobiet;
- wyprysk pieniążkowaty – ma postać nieswędzących, okrągłych, dobrze widocznych ognisk wypryskowych, które często pojawiają się w miesiącach zimowych; może rozwijać się na każdej części ciała, szczególnie często w obrębie podudzi;
- łojotokowe zapalenie skóry – objawia się zaczerwienioną, łuszcząca się i swędząca wysypką, która może się pojawić w różnych miejscach na ciele; zazwyczaj rozwija się na podłożu łojotokowym, w obrębie owłosionej skóry głowy, po bokach nosa, w obrębie brwi, powiek i skóry za uszami oraz pośrodku klatki piersiowej;
- zastoinowe zapalenie skóry – rodzaj wyprysku, który może się rozwinąć u osób, u których dochodzi do zastoju krwi w żyłach podudzi;
Czynniki zaostrzające objawy.
- suchość skóry – wiatr, niska wilgotność powietrza, niska temperatura, nadmiernie intensywne mycie skóry bez używania kremów nawilżających i stosowanie drażniących, wysuszających mydeł mogą powodować suchość skóry i nasilenie wyprysku;
- czynniki drażniące – istnieje wiele substancji znajdujących się w naszym otoczeniu, które mogą powodować pieczenie, zaczerwienienie, swędzenie lub suchość skóry;
- alergeny – są to czynniki (takie, jak pyłki roślinne, złuszczony naskórek zwierząt, określone pokarmy lub kurz), które wywołują reakcje alergiczne i mogą powodować nasilenie wyprysku;
- stres – osoby z wypryskiem często reagują na stres (frustrację, gniew, strach, wstyd) nagłym zaczerwienieniem i swędzeniem skóry; również wyprysk sam w sobie oraz leki stosowane w jego terapii stanowią źródło stresu – dlatego też warto nauczyć się rozpoznawać sytuacje stresowe i znaleźć skuteczne dla siebie techniki panowania nad nimi;
- uczucie gorąca i pocenie się – większość chorych na atopowe zapalenie skóry zauważa, że odczuwa świąd, gdy jest im gorąco; rozgrzanie skóry powoduje u nich swędzenie nie tylko w wilgotnym, letnim powietrzu, ale również zawsze wtedy, gdy się spocą;
- zakażenia – najczęstszymi są gronkowcowe zakażenia bakteryjne, zwłaszcza w obrębie rąk i nóg; można podejrzewać obecność takich zakażeń w miejscach, z których sączy się wydzielina, lub jeśli na skórze tworzą się krosty wypełnione ropą; jeżeli obecne są też inaczej wyglądające zmiany, należy zasięgnąć porady lekarza.